[Przejdź do treści]
Muzeum Górnictwa Węglowego  -  Przedmiot działalności
Zadania
Zabytkowa Kopalnia Guido opiekuje się zabytkiem nieruchomym, jakim jest zespół XIX wiecznych wyrobisk dawnej Kopalni Guido wpisanym do rejestru zabytków, rzeczami ruchomymi gromadzonymi na terenie kopalni i stanowiącymi jej wyposażenie, stwarza warunki do udostępnienia wyrobisk oraz zgromadzonych zabytków i eksponatów dla zwiedzających, a także upowszechnia i popularyzuje dobra kultury w zakresie historii, nauki, techniki i kultury górniczej.

Pozostałe
Kopalnia Guido to unikatowy w skali Europy obiekt turystyczny, w którym można zjechać w podziemia oryginalną szolą i przekonać się na własne oczy, jak wyglądała i wygląda praca górników. Na turystów czeka niemal 5 km tras turystycznych w pokopalnianych korytarzach. Odwiedzający w czasie zwiedzania poznają techniki wydobycia i zabezpieczania kopalń od XIX wieku do czasów współczesnych.
W Kopalni Guido znajdują się 3 poziomy wydobywcze dostępne dla zwiedzających m.in.:
• Poziom 170 - ekspozycja prezentuje metody wydobycia węgla i pracę górnika z przełomu XIX i XX wieku oraz historię tego przemysłu na obszarze Śląska. Poziom 170 charakteryzuje się interaktywną formułą zwiedzania, uzupełnioną efektami światła i dźwięku. Na zwiedzających czekają wykwalifikowani przewodnicy, których zasób wiedzy z pewnością zaskoczy najbardziej dociekliwych tropicieli śladów przemysłowej przeszłości. Na poziomie 170 znajduję się również kaplica, która jest jednym z elementów trasy turystycznej oraz istotnym miejscem podczas ważnych świąt kościelnych i górniczych.
• Poziom 320 - Wyrobiska na tym poziomie są utrzymane w stanie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego, kiedy to górnicy po raz ostatni zakończyli pracę i opuścili kopalnię. Odkrywanie poziomu 320 wiąże się z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Część trasy na poziomie 320 m pokonuje się elektryczną kolejką podwieszaną. Zawozi ona turystów w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych, chodnikowego i ścianowego. Tam z bliska można zobaczyć, jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla. Na poziomie 320 znajduje się także Strefa K8, czyli nowoczesna strefa kultury, biznesu i rozrywki. Tworzą ją cztery komory, które po rewitalizacji ze środków unijnych zyskały zupełnie nowe oblicze.
• Poziom 355 - na Poziomie 355 m znajduje się ostatnia czynna ściana wydobywcza, która była eksploatowana w drugiej połowie XX wieku. W tym miejscu kopalnia węglowa została zachowana w takim stanie, w jakim ponad dwadzieścia lat temu zostawili ją górnicy. Poziom ten można zwiedzić wybierając się na trasę Mroki Kopalni, gdzie zwiedzanie odbywa się w całkowitych ciemnościach lub w czasie Szychty. To drugi wariant zwiedzania poziomu 355.

Zadania
Sztolnia Królowa Luiza to wyjątkowa atrakcja turystyczna – jedyna taka w całej Europie! Historycznie stanowi część zabytkowej kopalni węgla kamiennego Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Dziś Sztolnia Królowa Luiza to dwie strefy – jedna, widoczna gołym okiem, czyli zabudowania powierzchniowe, druga ukryta pod ziemią w formie tras turystycznych poprowadzonych węglowymi chodnikami. To największe i najcenniejsze takie miejsce, związane z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego. W oparciu o autentyczne przestrzenie, prezentowana jest tu uniwersalna historia rozwoju i przemian największych ośrodków przemysłowych Europy.


Pozostałe
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu – podziemne trasy turystyczne (ul. M. Mochnackiego 12 i ul. K. Miarki 8).
Podstawowa oferta turystyczna:
• Podziemny Spływ Sztolnią - fragment górniczych, historycznych wyrobisk Sztolni pokonuje się pieszo, a 1100 metrów to podziemny spływ łodziami na której na turystów czekają m.in. postaci ze śląskich legend, takie jak Skarbnik i Utopek.
• Podziemne Królestwo Maszyn – podziemna trasa w kompleksie Sztolni obejmuje m.in. przejście przez ścianę wydobywczą, poznanie systemu podziemnego transportu węgla i pokaz działania maszyn górniczych. Zwiedzanie kończy przejazd kolejką górniczą „Karlik”.
W ofercie znajduje się także kilkanaście lekcji edukacyjnych. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem multimediów, w podziemiach Sztolni. Angażują uczestników, pozwalając nabyć wiedzę w sposób zgodny z nowoczesnymi trendami w nauczaniu
Natomiast część naziemna kompleksu Sztolni Królowa Luiza to strefa Carnall (ul. Wolności 410). Rewitalizacja strefy Carnall zaowocowała stworzeniem największej w Polsce kulturalno- muzycznej strefy. To miejsce przepełnione unikatowymi wystawami przygotowanymi we wnętrzach poprzemysłowych budynków. Wśród nich znaleźć można między innymi budynek maszynowni szybu Prinz Schönaich , a w nim unikatową wystawę dedykowaną ratownictwu górniczemu i zagrożeniom w kopalniach.